5 pije detox për t’u pastruar pas festave

5 pije detox për t’u pastruar pas festave

5 pije detox për t’u pastruar pas festave

Uji është një element i çmuar për t’u pastruar pas festave, duke rikuperuar energjinë dhe mirëqenien. Përveç hidratimit të trupit, pirja e sasisë së duhur të ujit na ndihmon të eliminojmë toksinat, të nxisim proceset e tretjes dhe t’i japim një nxitje metabolizmit.Gjithashtu  uji siguron një trajtim natyral të detoksifikimit, duke stimuluar aktivitetin e duhur të mëlçisë, zorrëve dhe veshkave. Në mungesë të patologjive ose çrregullimeve të veçanta, çdo ujë është i mirë.

Ujë dhe limon në mëngjes

Nisja e ditës me një gotë ujë të ngrohtë dhe limon është një ilaç për trupin, veçanërisht në periudhat e stresit të lartë siç është ajo pas Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Veprimi i kombinuar i ujit dhe limonit ndihmon në pastrimin dhe detoksifikimin e trupit, duke promovuar lëkurë të shëndetshme dhe duke forcuar sistemin imunitar. Pija përgatitet në pak minuta duke përzier ujin e ngrohtë dhe lëngun e saposhtrydhur të limonit dhe duhet konsumuar me stomakun bosh, rreth 15 minuta para mëngjesit.

Ujë me mollë dhe kanellë

Duke lënë gjysmë molle dhe gjysmë shkop kanelle brenda në 250 ml ujë të nxehtë, mund të përftohet një pije detoksifikuese dhe e shijshme për t’u pirë gjatë ditëve të ftohta të dimrit. Molla dhe kanella rregullojnë funksionet e zorrëve dhe sheqerit, ndërsa uji largon lëngjet e tepërta.

Zierje me ujë e farës së koprës

Barku i fryrë dhe dispepsi janë dy nga pasojat më të zakonshme pas festave. Zierja e koprës është një ilaç  që ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të barkut dhe stimulon tretjen. Për ta provuar, mjafton të lini një lugë çaji fara kopër në një filxhan të bollshëm me ujë të valë për disa minuta. Pija duhet të filtrohet dhe të konsumohet kur është ende e nxehtë, mundësisht pas ngrënies.

Caj xhinxheri

Përveçse ka veti detoksifikuese, tretëse dhe anti-inflamatore, rrënja e xhenxhefilit redukton ndjenjën e urisë dhe stimulon metabolizmin. E lehtë për t’u ruajtur dhe gjithmonë gati për t’u përdorur, xhenxhefili është një përbërës i çmuar në kuzhinë, gjithashtu për përgatitjen e pijeve të shijshme dhe të shëndetshme. Për të marrë një çaj bimor detoksifikues me xhenxhefil, mjafton të zieni një litër ujë dhe të lini një rrënjë të qëruar dhe të prerë në feta dhe lëng limoni.

 

Uji detox me agrume

Detoksikimi pas festave do të thotë gjithashtu shumë vitaminë C për të forcuar sistemin imunitar dhe për t’i rezistuar sëmundjeve të stinës. Uji për detoksifikimin e agrumeve përgatitet duke prerë në feta , një portokall, një limon dhe gjysmë shege dhe duke i  futur në frigorifer gjatë natës në një litër ujë.